Spánek je velmi důležitý pro regeneraci celého organismu. Během spánku se snižuje naše teplota, zpomaluje se dýchání, krevní tlak se snižuje. Tělo odpočívá, svaly se uvolní a zároveň se  „pročistí" mozek.

Zdravý spánek by měl trvat u dospělého člověka 6 - 9 hodin. U dítěte by měl být delší. Kromě délky je důležitá také kvalita spánku. Neměli bychom příliš ponocovat, protože noční spánek je nejzdravější, zejména mezi 12. a 2. hodinou.

Důležitá je správná celá postel, proto při její koupi pečlivě vybírejte.

Nejprve si ujasněte, co potřebujete například na základě fyzických předpokladů. Základním pravidlem pro zdravý spánek je dostatek místa a pohodlí. Standardních rozměrů je několik, nejčastěji 90 × 200 cm, ale též 80/85 × 190/195 cm. V případě manželských postelí je to obdobné 160/170/180 × 190/195/200 cm. Vzhledem k postupnému nárůstu výšky lidí je čím dál častější potřeba tzv. prodloužených postelí, tedy délka 220 cm, která již částečně stala standartní, či dokonce 240 cm. Jistě všichni chápeme, že osoba měřící přes 190 cm by se jen těžko skládala do postele kratší než dva metry. Pokud Vás však omezují rozměry ložnice nezbývá, než se smířit s užší či kratší postelí.

Neméně důležité je správný výběr matrace. Matrace by měla být vzdušná a současně udržovat teplo, protože teplem se svaly uvolňují. Neměla by být příliš měkká ani tvrdá. Mělo by se Vám na ní dobře ležet. Proto je velmi důležité si na matraci lehnout. V ideálním případě byste ji neměli zkoušet v bundě či silné mikině nebo v nějakém nepohodlném oblečení. Vždy doporučujeme lehnout si tak, jak jsme zvyklí usínat. Pokud rádi spíte na boku, na zádech či na břiše, lehněte si tak! Mnohem lépe určíte, zda je Vám matrace pohodlná či nikoliv. V noci se sice otáčime, ale to si již neuvědujeme.

Postelový rošt podporuje ortopedické vlastnosti matrace. A má vliv také na její provzdušnění. Špatně zvolený podklad matrace tak může zkrátit její životnost, ale co je důležitější, nemusí tělu poskytovat oporu optimální pro všechny části těla. Rošty se obecně dělí na pevné (laťkové i lamelové), polohovací a motorové a jejich volba přímo souvisí s volbou matrace. Jsou totiž matrace, které jsou vhodné či naopak nevhodné na konkrétní typy roštů.

Většina informací, které o zdravém spánku najdete či dostanete mluví právě o výše zmíněných bodech. Málo kdo z nás si však uvědomí, že existují i další důležitá rozhodnutí ke kvalitnímu spánku. Ne málo lidí má problémy například s krční páteří a tak si vybírají vhodný polštář, který by umožnil kvalitní odpočinek i krčním svalům. Bohužel uvědomění si této potřeby vychází často až ze zdravotních problémů.

A ještě méně lidí při úvahách o zdravém spánku myslí na přikrývku. Obecné doporučení odborníků (lékařů), že v místnosti kde se spí by měla být nižší teplota si každý vykládá jinak. Při spánku rozhodně nemáte mrznout. To si tělo neodpočine ba naopak musí vynaložit velké úsilí na to, aby udrželo stabilní teplotu (36 - 37 °C). Všichni to známe, vstoupíme do chladného prostředí a začneme se třást. Tento třes je způsoben mechanickou prací svalů, svalů, které si mají při spánku odpočinout. V případě kdy řešíme problémy s bolestí například masáží či rehabilitací je nedílnou součástí terapie zahřívání svalů, ať již třením, obklady či jakkoliv jinak. Proč neřešit problém ještě než vznikne? Je dobré zvolit přikrývku, která Vás "zahřeje", ale současně se pod ní "dá spát".

Proč "zahřeje"? Protože jediná přikrývka, která hřeje je přikrývka elektrická, ostatní přikrývky které znáte izolují. Izolují Vás od okolního prostředí, tak abyste ztratili jen určité množství tepla. A nyní možná drobný šok, druhým nejlepším a současně nejlevnějším izolantem je vzduch. Vzduch, který neproudí!

A proč "dá spát"? Protože přikrývka Vás nesmí izolovat moc a současně by neměla být těžká. Hmotnostní rozdíly v přikrývkách mohou být i několik kilogramů, ale neznamená to, že těžká přikrývka izoluje lépe než lehká.

Některé ložnice jsou přetopeny a jiné naopak chladné, někdo je zimomřivý jiný naopak a proto věnujte výběru přikrývky stejnou pozornost jako všemu na čem Vám záleží.

Zdravý spánek přispívá k duševnímu zdraví, dobré náladě a celkové pohodě. Mějte to stále na paměti!

Každému se občas stane, že se nevyspí zrovna do růžova. Jistě to znáte. Bolí vás hlava, necítíte se dobře, jste podráždění a celý den vám nic nejde. V tomto okamžiku si uvědomíte, že je kvalitní spánek opravdu důležitý.