Přikrývky
V současné době je na trhu mnoho druhů přikrývek. Naše firma nabízí zákazníkům dva základní druhy. Prací deky z umělého vlákna a přírodní přikrývky, které sami vyrábíme, z peří. Deky z umělého vlákna nabízíme v několika variantách od různých českých výrobců.
Našim zákazníkům radíme sledovat na kolik stupňů lze přikrývku vyprat, jakou má gramáž, rozměr (některé obchodní domy, především ze skandinávie prodávají naprosto atypické rozměry na které lze sehnat povlečení opět jen u nich) a v neposlední řadě z jakého materiálu je ušita. V případě že je z 100% bavlny, pak je schopna i přikrývka z dutého vlákna v omezené míře odsávat pot. V případě, že si koupíte přikrývku ze 100 % PES (polyesteru), pak odsává vlhkost pouze povlečení. Pokud i to je například z microvlákna, tedy opět z PES, pak již vlhkost nemá co odsát a člověk leží ve vlhkém prostředí, které nemá se zdravým spánkem mnoho společného a takovou kombinaci zásadně nedoporučujeme.
V případě peří je sitace poněkud jednodušší. Peřové přikrývky nelze vyprat doma v pračce, rozměry si zákazník sám řekne a jsou mu vyrobeny na zakázku. Zákazník by tedy měl sledovat pouze kvalitu peří a prošev, čím více prachového peří, tím vyšší kvalita peří. Sledování hmotnosti v případě peřových přikrývek může být zavádějící. I deka s 1 kg peří může být hřejivá až příliš a naopak 2 kg mohou být málo. Pokud je přikrývka vyrobena s pomocí tzv. teplého švu, pak je peří rovnoměrně rozloženo po celé ploše. Takovým proševem je styl KAZETA či KAROSTEP. V případě volby tzv. studeného švu vznikají na přikrývce tepelné mosty, kde není žádné peří. Zde uniká veškeré teplo a izolační vlastnosti přikrývky se zhoršují.
Přikrývky z dutého vlákna
Nákup nových přikrývek a polštářů je určitě investice, která by měla být dobře promyšlená. Pokud se již rozhodnete pro přikrývku z dutého vlákna, která se bude dát prát, tak jako obvykle platí, že se většinou nevyplatí řídit se při výběru pouze cenou. Nejlevnější výrobky po několika vypráních odcházejí a jejich použitelnost klesá k nule. Pak je nutná výměna a další náklady, které mohou být v horizontu několika let násobně větší, než u dražších výrobků.
Další otázkou nad kterou je dobré se zamyslet, zda i povlak chcete z umělého materiálu nebo si zvolíte bavlnu, bavlna na rozdíl od umělých materiálů saje tekutiny a následně je lze vyvětrat, umělý materiál tuto vlastnost nemá a vše zůstává na povlečení, které z bavlny obvykle je, ale i zde se již objevila povlečení z tzv. "mikrovlákna" a tento materiál opět není přírodní a nenasaje tekutinu. Takováto kombinace není příliš zdravá a nedoporučujeme ji.
Péřové přikrývky
Péřové přikrývky jsou jednou z nejlepších, ne-li nejlepší, volbou pod čím spát. Tyto péřové deky jsou lehké, 100% přírodní, hřejivé. Tedy mají vše pro Váš pohodlný spánek. Jedná se o nejluxusnější volbu, ale přesto ne nejdražší.
Snad jen pro informaci. V zahraničí, například v Rakousku a Německu, pokud chce mít hotel pokoje s vyšším počtem hvězdiček, musí mít na těchto pokojích péřové deky.
Nezapomínejte, že peří nemá životnost v měsících či letech, ale v desetiletích. Nebojte se podívat na peřiny Vašich babiček a uvidíte, že se pod nimi dá spát a to mohou být i více než 50 let staré. Takovou životnost má opravdu málo materiálů a věcí. Samozřejmě se o tyto přikrývky musíte trochu starat, ale to byste měli dělat s jakoukoliv přikrývkou.