Vysoká praktičnost a užitečnost jsou znakem horizontálních žaluzií. Pro své široké použití ve všech druzích interiérů a cenovou dostupnost jsou velmi oblíbené.

K dispozici jsou dvě provedení horizontálních žaluzií. Prvním je klasický Standard, který při úplném naklopení lamel lamel propouští malé procento světla kole vodících strun a pásek. Druhý se nazývá "celostínící" nebo také "domykavý". Tento typ žaluzií nepropustí při úplném naklopení lamel žádné světlo díky tomu, že jsou lamely blíže u sebe a nenachází se zde otvory pro strunu a pásku jako u typu Standard.

Hlavní výhodou je pořizovací cena a dlouhá životnost. Dalšími výhodami jsou, možnost výběru z mnoha barev, regulace propustnosti světla, jednoduché ovládání.

Bohužel žaluzie mají i omezení a to rozměrové. Aby žaluzie nebyly příliš těžké a nelámaly řetízek nebo nebyly poruchové je maximální plocha je 2,5 m2. Dále pak nejmenší výrobní šíře je 30 cm a maximální 200 cm.

Nevýhodu představují horizontální žaluzie v případě dveří (převážně balkonových) či velkých oken, které jsou často dělené na dvě části. Zde je potřeba každou část vybavit jednou žaluzií, což nebývá vhodné či estetické. Dále na takovýchto plochách dochází k velkému namáhání materiálu setrvačnými silami. Na takovéto plochy se více hodí vertikální žaluzie. Další nevýhodou je, že v případě šikmin lze žaluzii vytahovat pouze do zešikmení.