Vertikální žaluzie zaznamenaly v posledních letech razantní nárůst obliby. Dříve se jednalo o účelové jednobarevné stínění kanceláří a průmyslových objektů a nikdo příliš neuvažoval o jejich využití doma. Obrat nastal v době, kdy si lidé začali všímat důvodů, proč jsou právě vertikální žaluzie voleny do kanceláří, a ještě jim přidali to, co jim chybělo – krásu.

Jako nejlepší varianta se jeví zákazníkům, kterým nepřirostly k srdci hliníkové žaluzie a současně jim nevyhovuje nemožnost propouštět část světla určitým směrem u rolet a závěsů. Vertikální žaluzie jsou propojením těchto dvou variant stínění. Vyrábějí se z různých materiálů, vnášejí do místnosti útulnost klasického textilu a snadno se ovládají.

Pokud jde o barevnost, klasické smetanově bílé už byly doplněny širokou paletou dalších barev. Není vyjímkou, dodávka tzv. "duhové vertikální žaluzie", která je složena z několika barev či jen odstínů jedné.

Dalším důvodem, proč se začaly vertiální žaluzie prosazovat i do domácností, je možnost vlastních potisků. Pokoje to ozvláštní a zosobní.

Existují také speciální jemně perforované žaluzie do místností s počítači, jejichž předností je za denního světla mírná průsvitnost, díky perforaci však večer ztrácejí v osvětlení místnosti svou neprůhlednost.